Türkiye’de 100.000+ Müşteri    |    Hakkımızda    |    Genel Bilgiler    |    Blog
|    İletişim

Telefon ile sipariş :

0 (542) 620 54 50
  • Zamanında Teslimat
  • Koşulsuz ve Ücretsiz İade Garantisi
  • Güvenli Ödeme
  • 300 TL üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz
  • Kapıda Ödeme

Annelerin Doğru Bildiği 10 Yanlış

YANLIŞ: Sezaryen doğum, bebek herhangi bir risk almayacağı için en güvenilir doğum yöntemidir.
DOĞRU: Anne veya bebeğin sağlığını tehdit eden ve normal doğum yapmasına engel bir durum olmadıkça anne, bebek için en sağlıklı doğum yöntemi normal doğumdur.

YANLIŞ: Bebek sık ağlıyorsa anne sütü yetmiyordur.
DOĞRU: Ağlamak, bebeğin doğasında vardır ve açlık göstergesi değildir. Ayda 500 gram ve üzerinde kilo alan bebek anne sütüyle doyuyordur.

YANLIŞ: Bebeğin bıngıldağı küçük veya erken kapanıyorsa D vitaminini kesmek gerekir.
DOĞRU: Bebeklerin doğumdan itibaren günlük 400 ünite D vitaminine gereksinimi vardır, bir yaşa kadar 400 ünite, bir yaştan sonra 600 ünite D vitamini vermek gerekir ve bıngıldağın küçük olması veya erken kapanması durumunda asla D vitaminini kesmeye gerek yoktur.

YANLIŞ: Bebekleri pencere kenarında tutarak D vitamini alması sağlanabilir.
DOĞRU: Ultraviyole ışınları pencereden geçmez, güneşin ultraviyole ışınlarından yararlanmak için bebeği güneşin dik saatlerinde, 10-15 dakika süreyle, bahçe, balkon, teras gibi yerlerde direkt güneş ışınını alacak şekilde, kolları ve bacakları açık, olabildiğince çıplak, başında şapka ile güneşe çıkarmak gerekir. Havanın sıcak olduğu günlerde, Ege, Akdeniz gibi bölgelerde öğlen saatlerinde güneşe çıkartılmaması gerektiği de unutulmamalıdır. Bu durumda daha geç saatlerde güneşlenmesi doğru olacaktır.

YANLIŞ: Bebeklere 4. aydan itibaren ek gıda başlanabilir.
DOĞRU: Bebeklere altı ay sadece anne sütü verilmelidir, bu dönemde suya bile gereksinimi yoktur.

YANLIŞ: Bebeklere altı aydan sonra anne sütü yetmez.
DOĞRU: Bebeklerin sağlıklı beslenmesi için anne sütü sadece altı ay değil, iki yaşa kadar çok değerlidir.

YANLIŞ: Ek gıdaya çorba ile başlamak gerekir.
DOĞRU: 6. Aydan sonra bebeklere ek gıda değil, tamamlayıcı beslenme başlanmalıdır. Tamamlayıcı beslenmede amaç, bebeğin her yeni başlanan gıdayı tolere edip, edemeyeceği, alerji gelişip, gelişmeyeceğinin test edilmesidir. Bu nedenle her bir gıda aç karna ve çok az miktarda başlanmalı, tamamlayıcı beslenme ile doyurulmamalı, denemenin ardından anne sütü ile doyurulmalıdır.

YANLIŞ:
Bebekler gıdaları dili ile itiyorsa veya püskürtüyorsa o gıdayı sevmedi demektir.
DOĞRU: Bebekler dilini ağzının içinde çevirmeyi yaklaşık olarak bir yaşında öğrenirler. Bir bebek gıdayı dili ile dışarı itiyor veya püskürtüyorsa verdiğiniz miktarı küçültmeniz yeterlidir.

YANLIŞ: Altı aylık bebeğe bir kabın içinde peynir, yumurta sarısı, pekmez, ekmek, anne sütü veya inek sütü karıştırıp, bulamaç haline getirdiğinizde ideal bir kahvaltı öğünü vermiş olursunuz.
DOĞRU: Altı aylık bebeğin mide hacmi yaklaşık olarak 150 mililitredir ve tamamlayıcı beslenmeye başlandığında en fazla bu kapasitenin %20’si kadar ve her bir gıda tek, tek denenerek, bulamaç haline getirmeden, kendi lezzetinde tattırılmalıdır. Bebek 9 aylık olduğunda anne sütü, tamamlayıcı beslenme oranı %50 / %50 oranına ulaşacaktır.

YANLIŞ: Altı aydan sonra bebeğe her şey verilebilir.
DOĞRU: Bebeklerde sindirim enzimleri 6. ayda henüz yeterli değildir, 12. aya geldiklerinde ise büyük oranda salınmaya başlamış olacaklardır. Bu yüzden tamamlayıcı beslenme bebeğin 6. ayından itibaren adım, adım ve sabırla olmalıdır. Bebek herhangi bir gıdayı reddettiğinde zorlamadan, vermekten vazgeçmeli, bir hafta, on gün sonra yeniden denemeye devam etmelidir.

 

 

Etiketler: